Monday, May 7, 2012

Ова победа е посветена на семејството ЈувентусСвојата прва тренерска титула Антонио Конте ја освои на клупата на Јувентус и тоа
во голем стил. Екипата се уште нема доживеано пораз во оваа сезона, а до крајот
на сезоната преостанува уште едно коло, но и финалето од Купот на Италија.
Прославата на титулата во Торино веќе започна, а Антонио Конте беше пресреќен по
синоќешната победа над Каљари со којашто и официјално Јуве стигна до насловот
прваци на Италија.
"Првото чувство по освојувањето на Скудетото? Нешто прекрасно, неверојатно,
навистина неверојатно" -беа првите зборови на Конте.
"Оваа титула дојде благодарение на играчите, но и по заслуга на нашите одлични
навивачи коишто нас постојано не следеа. Јувентус се врати, ние сме шампиони на
Италија. Ова е победа на едно големо семејство кое се вика Јувентус" - изјави тренерот
на Старата дама.
Како што наведе Конте следна цел на екипата е освојување на Купот, но и да се заврши
сезоната без пораз.
"Сакаме да ја завршиме сезоната без пораз. Сметам дека тоа е остварливо. Така ќе им
се оддолжиме на нашите фантастични навивачи на големата поддршка што ни ја укажаа
во текот на целата сезона" -заклучи Конте.

Saturday, May 5, 2012

ФА Куп


Денеска се очекува вистински спектакл: финале од англискиот ФА Куп! Во
завршниот дуел од 131. сезона на најстарото фудбалско натпреварување во светот
ќе играат Ливерпул и Челси.
За клубот од Енфилд ова ќе биде 14. учество во финалето, со што ќе се издвои на
третото место на вечната листа, позади  Манчестер Јунајтед и Арсенал, со 18, односно
17 учества.
 Редси трофејот го освоија седум пати, а последен пат во 2006. година кога го совладаа
Вест Хем во неверојатен натпревар, после пенали. Во регуларниот дел беше 3-3, а
Ливерпул го спаси Стивен Џерард со неверојатен гол во последните моменти од
натпреварот.
  
Челси 11. пати играше финале. Сините имаат шест трофеи, а последниот го освоија
2010. година кога со голот на Дрогба го совладаа Манчестер Јунајтед.
Во богатата историја на Фа Купот, дури 42 клуба го освојуваа трофејот. Првиот
победник во далечната 1872. година во Лондон беше Вондерс, денес аматерски клуб.
Тие во финалето беа подобри од Ројал Инџинерс, на Кенингтон Овал стадионот пред
2000 гледачи.
Првото финале на легендарниот Вембли беше одиграно во 1923 пред неверојатни
126000 гледачи. Тогаш Болтон славеше против Вест Хем. Оттогаш само едно финале
беше одиграно на Олд Трафорд, 1970, и шест пати на Милениумскиот стадион во Кардиф. Само два пати победникот беше одлучен после пенали.

Thursday, May 3, 2012

Серхио држи го овој пехарГодините исполнети со суша во Реал Мадрид се минато. Титулата се враќа во
Мадрид. Кралевите го освоија пехарот рушејќи една од најдобрите генерации во
историјата на фудбалот.
Серхио Рамос минатата година го испушто пехарот освоен во кралскиот куп. Веројатно
затоа му падна пехарот бидејќи неговата радост не беше толку голема колку што е
освојувањето на 32. трофеј во домашното првенство за Реал Мадрид.
Автобус му го прегази пехарот, а следната сезона Мадриѓаните освоија многу поголем
трофеј, односно трофејот во Ла Лига со доста силна доминација.
Трофејот се врати во главниот град, каде што низ историјата и најчесто има пристигано.
Утре се подготвува "La Fiesta" пред Мадридскиот плоштад и фонтаната сибелес и
сигурно дека Серхио Рамос со двете раце ќе го држи пехарот, бидејќи тој пехар
навистина ќе биде посебен.
  Кога веќе зборуваме за "посебен" трофеј, Португалскиот стратег успеа да ја освои и
Шпанија, земјата на коридата. Жозе Мурињо влезе во историјата на фудбалот како
тренер кој што освоил четири шампионати во четири различни држави.
Oвој трофеј е навистина специјален само затоа што е прекината една супер серија на
една од најдобрите, најзрелите генерации во фудбалската историја, која што доживеа
крај на една ера. Tито Виланова е можеби нов човек за нови почетоци.
Трофејот е специјален бидејќи кралскиот клуб собори многу рекорди сезонава. После
три гола оваа вечер на гостински терен, Реал Мадрид сега има 115 голови оваа сезона,
стигајќи го рекордот од времето на Џон Тошак, кој што со Реал постигна 107 голови во
Ла Лига.
  Кристијано Роналдо и другарите постигнаа неверојатни 168 голови во сите
натпреварувачки конкуренции оваа сезона и оставајќи го во заборав рекордот стар од
далечната 1960 година, вкупно 158 голови.

Tuesday, May 1, 2012

Челзи го декгласирасе КПР Торес постигна хет-трик
Челси го декласира КПР совладувајќи го со 6-1 во 35. коло од Премиер Лигатата
одмаздувајќи му се за поразот во првиот дел од сезоната. Торес заслужено беше
прогласен за играч на натпреварот откако ја одигра најдобрата партија од неговото
доаѓање во Челси постигнувајќи хет-трик.      
  
Поубав почеток фудбалерите на Челси неможеа да замислат. Веќе по 1 минута игра
имаа водство. Даниел Стариџ погоди за предност на Челси од 1-0
Во 13 минута имаше нова промена на резултатот. Мата испраќа одличен центаршут, а
Џон Тери погодува за 2-0. При прославата на голот, Тери им се извини на своите
навивачи за црвениот картон кој го доби на натпреварот со Барселона поради кој
неможе да настапи на финалето против Баерн.
  
Челси продолжи со своите напади кои дадоа веднаш резултат. Во 19. Минута Калу
испрати одлична топка до Торес кој го помина голманот на гостите и ја погоди празната
мрежа.
До крајот на првото полувреме Челси го зголеми своето водство. Во 25 минута Торес го
постигна својот втор гол на овој натпревар носејќи му на Челси предност од 4-0. Доказ
за доминацијата на Челси беше и поседот на топката кој беше 70-30% во корист на
домаќините. Уште во овој дел од натпреварот победникот беше јасен.
  
На почетокот на вториот дел КПР тргна поагилно и имаше одлична шанса преку Маки но
Чех одлично интервенираше.
Во 64. минута Челси одново погоди за петарда на Стемфорд Бриџ. Ел Нињо откако
имаше катастрофални игри  до овој натпревар изгледа полека полека се враќа во
својата најдобра форма. На асистенција на Мата тој одлично реализираше постигнувајќи
хет-трик кој му е прв по неговото доаѓање во Чечси.
  
До крајот Кени мораше уште еднаш да ја извади топката од својата мрежа. Малуда само
неколку минути откако го замени Мата постигна гол за 6-0.
Во 4. минута КПР постигна почесен погодок преку Џибрил Сисе поставувајќи го
конечниот резултат (6-1).
Челси со оваа победа изби на петтата позиција пред Тотенхем кој од 17:00 ќе го одигра
својот натпревар против Блекбурн, заостанувајќи само 1 бод за четвртопласираниот
Њукасл кој вчера убедливо беше поразен од Виган. Во среда Челси можеби го игра
најважниот натпревар сезонава против Њукасл што ќе биде директна битка за
четвртата позиција.

Friday, April 27, 2012

Гвардиола ја напушта Барселона Тито Виланова негов наследникЗаменик на Пеп Гвардиола на клупата на Барселона ќе биде, на општо
изненадување, Тито Виланова, потврдија од каталонскиот клуб.      
Шок по шок во Каталонија. Откако Гвардиола се опрости од Барселона, каталонскиот
клуб објави уште една шокантна вест.
  Нов тренер на Барселона од наредната сезона ќе биде Тито Виланова, којшто до сега му
беше асистент на Гвардиола.
"Пеп Гвардиола нема да биде тренер на Барселона наредната сезона, а негов
наследник ќе биде Тито Виланова. Клубот му се заблагодарува на Гвардиола за сето
она што му го понуди на овој клуб. Благодарноста ќе биде вечна за најдобриот тренер на
светот" –беше официјалната изјава на каталонскиот клуб.
  Останува да се види како Тито Виланова ќе се снајде во новата улога и каде Гвардиола
ќе ја продолжи својата тренерска кариера.

Wednesday, April 25, 2012

Ван Перси преговара со ЈувентусМенаџерот на напаѓачот на Арсенал, Робин Ван Перси изјави дека е во преговори
со претставниците на италијанскиот гигант. 
Арсен Венгер, по секоја цена сака да го задржи Робин Ван Перси, но капитенот на
„топџиите„ сеуште не е потпишал продолжување на договорот, а за неговиоте услуги се
заинтересирани големи клубови како што се Јувентус, Манчестер Сити, Милан, Интер и
ПСЖ.
  Како што пишува англиски Mirror, агентот на Ван Перси објавил разговори со директорот
на Јувентус.
Лидерот во Серија е спремен да го засили  нападот со Ван Перси и е спремен да плати
рекордни 30 милиони евра.

Monday, April 23, 2012

Прочуени реченици за Мајкл Џордан
Ако нечие има е синоним за успех во светот на спортот, тогаш тоа секако е Мајкл
Џордан.      
Голем човек и спортист, вистинска кошаркарска легенда, професор во оваа игра. Ова се
некои од наслушаните реченици за него.
"Дури и кога ќе бидем старец и нема да можем да ја играм оваа игра, јас и понатака ќе ја
сакам кошарката."
"Ги советувам играчите да се опуштат и никогаш да не размислуваат во тоа колкав е
влогот."
  "Размислувајте само за кошарката. Ако почнете да размислувате на тоа кој ќе го освои
шампионатот, ќе го изгубите фокусот кон играта."
"Јас можам да прифатам неуспех, но неможам да прифатам кога некој не се труди.
Препреките немораат секогаш да застануваат."
"Ако наидете на ѕид, немојте да се враќате и да заостанувате. Најдете начин како да го
поминете ѕидот, заобиколете го или едноставно поминете низ него."
"Некои луѓе сакаат нешто да се случи, некои се надеваат на тоа, некои едноставно го
прават тоа."
"Со талентот се добиваат натпревари, а со тимската работа и интелегенција се
освојуваат шампионати."
"Промашив 9000 шутеви во мојата кариера. Изгубив скоро 300 натпревари, имав шут за
победа на 26 натпревари, но промашив."
"Во кариерата се засопнував, се засопнував, се засопнував. Тоа е и причина зошто на
крајот успеав."
"Никогаш не се плашев од неуспех. Секогаш свртете ја негативната ситуација во
позитивна. Моето тело може да поднесе да одам и со помош на штаки, но мојот мозок не
можеше да поднесе за тоа што бев одвоен од паркетот."

Saturday, April 21, 2012

Победа во мислите и на двата тимаЕдна година подоцна... Исти противници, ист судија, но првенствен меч и се игра на Ноу КампРеал Мадрид синоќа прослави една година од единствената победа над Барселона во последните 15 средби (откако Гвардиола е на клупата на Барса), а денеска ќе сака повторување на настаните од Местаља каде што лани беше освоен пехарот од Купот на Шпанија. Иако тој меч заврши со 0:0 во регуларниот дел, сепак, се брои како победа за Реал бидејќи во продолжението "кралевите" славеа и дојдоа до трофејот.
Денеска приказната е поинаква. Се работи за голем двобој во кој и двете екипи сакаат победа. Реми повеќе би му одговарало на Реал бидејќи на тој начин ќе се одржи позитивата од четири бода во однос на Барса. Победа за гостите ќе биде уште подрагоцена биде така предноста ќе дојде до седум поени. Сепак, домашните имаат друг план и сакаат триумф со кој ќе намалат на само еден бод и ќе ги направат последните средби од сезоната максимално интересни.
Од таборот на Реал Мадрид вчера едвај и можеше да се слушне некој коментар. Веќе е добро познато дека Мурињо не зборува за новинарите во Шпанија пред средбите во Примера. Редовно го праќа својот помошник Каранка, кој има интересна најава за натпреварот.

Thursday, April 19, 2012

Челзи го наплати долгот
Фудбалерите на Челзи ќе имаат предност од 1:0 на реваншот на Ноу Камп од полуфиналето на ЛШ откако синоќа ја совладаа Барселона
На тој начин Челзи врати за исфрлањето во полуфиналето од ЛШ во 2009 година. Барса имаше повеќе шанси и доминираше во текот на целиот меч, но Челзи со само еден шут на гол и со една одлично изведена контра дојде до триумф и до предност.
Во другиот дел од мечот се бранеа со 11 играчи, но успеаја да го зачуваат голот најмногу благодарение и на одличниот Чех кој одбрани неколку тешки топки.
Почетокот на средбата мина во испитување на силите

Wednesday, April 18, 2012

Фудбалери на Реал ограбени


Пред почеток на средбата во Минхен се случил грабеж во кој гостинските 
фудбалери останале без дел од опремата.Биле украде шест пара копачки 
и три дреса,на Бензема,Роналдо и Озил.Оваа е несекојдневна случка осебено 
ако се има предвид дека се работи за дуел од Лигата на шампионите.Гостите 
се пожалиле во УЕФА,но допрва ќе има истрага и информации за овој случај.
Среќа што се работи за екипи кои на гостувања со неколку пара дресови,па имаат
и неколку за резерви од секој играч.

Tuesday, April 17, 2012

Балотели бара психијатриска помош


Проблематичниот фудбалер на Манчестер Сити, Марио Балотели одлучил да побара 
психијатриска помош за да го смири својот темперамент и и максимално да се посвети на
фудбалската игра,пренесуваат англиските медиуми.Според зборовите на еден од неговите 
пријатели.Италијанецот кој моментално е под суспензија поради црвенио картон сфатил 
дека тоа е единствениот начин за да ја спаси кариерата.Марио го прифати фактот не може да го контролира своето однесување.Неговата голема е да остане во Сити и свесен е дека мора под итно да се смири. Прифати и стучна помош за да избистри главата,изјави неговио пријател.Марио дојде во Сити од Интер во 2010 година.Оваа сезона одигра 31 и даде 17 голови,но остана запомтен по неколкуте инциденти на теренот и вон него.Тренерот Манчини го изгубитрпението и се зборува дека размислува на лето да го продаде.

Sunday, April 15, 2012

Бостон обезбеди пласман во плај-оф
Кошаркарите на Бостон со победата на ноќешниот натпревар против Њу Џерси со 94:82 изборија пласман во плеј офот. Тие се седмата екипа која обезбедува пласман во завршницата во НБА лигата.На другите шест натпревари беа постигнати следниве резултати: Лос Анџелес Клиперс – Голден Стејт 112:104, Вашингтон – Кливленд 89:98, Мемфис – Јута 103:98, Минесота – Оклахома Сити 110:115, Милвоки – Индијана 99:105 и Сан Антонио – Феникс 105:91.Вечерва се играат девет натпревари: Њујорк – Мајами, Лос Анџелес Лејкерс – Далас, Шарлот – Бостон, Атланта – Торонто, Детроит – Чикаго, Кливленд – Орландо Њу Орлеанс – Мемфис, Денвер – Хјустон и Сакраменто – Портланд.Пласман во Источна конференција: Чикаго 45-14 (победи-порази), Мајами 41-17, Индијана 38-22, Бостон 35-25, Атланта 35-24, Орландо 34-25, Њујорк 31-28, Филаделфија 31-28, Милвоки 29-31, ...Пласман во Западна конференција: Оклахома Сити 44-16, Сан Антонио 42-16, Лос Анџелес Лејкерс 38-22, Лос Анџелес Клиперс 37-23, Мемфис 35-24, Далас 34-26, Хјустон 32-27, Денвер 32-27, Феникс 31-29, Јута 31-30

Saturday, April 14, 2012

Нико Розберг стигна до пол-позиција во својата кариераПилотот на Мерцедес Петронас, Нико Розберг успеа да стигне до својата премиерна пол-позиција во кариерата завршувајќи на првото место во официјалните квалификации пред утрешната трка за Големата награда на Кина.На патеката кај Шангај, Нико Росберг го валоризираше, досега, успешниот викенд во Кина и ја донесе првата пол позиција за себе но и за својот тим од стартот на сезоната, а Шумахер со третото најбрзо време само ја потврди доминацијата на германскиот болид. Помеѓу двајцата пилоти на Мерцедес на утрешната трка ќе стартува Луис Хамилтон, кој претходно беше најбрз на два од трите слободни тренинзи, но неговиот болид утринава беше силен за втората позиција, но Хамилтон има казна од 5 места па трката утре ќе ја започне од 7. место а Нико и Шуми ќе започнат од првиот ред. Лош ден повторно имаа пилотите на Ферари, Фернандо Алонсо заврши на 9. позиција, додека Фелипе Маса не успеа да се пласира во последната рунда од квалификациите, завземајќи го 12. место. Исто како двете Ферариња, шампионот Себастијан Фетел утрешната трка ќе ја започне од 11. позиција, а ништо подобар не беше ниту Марк Вебер кој ќе стартува од 3. ред. Во Топ 10, изнандувачки имаше место и за Кобајаши кој имаше 4. најдобро време. Раиконен се најде на 5. позиција а Батон на 6. место. Перез ќе стартува од осмата позиција додека Грошјан ја затвара топ 10 стартната позиција

Friday, April 13, 2012

Алонсо останува реален


Фернандо Алонсо вели дека нема илузии дека Ферари успеа да излезе од кризата од 
кризата со новио болид пред Кинеското ГП. Шпанецот изненадувачки победи на дождод 
во Малезија пред тринеделната пауза во спортот,а од Скудерија најавија серија нови 
делови за трката во Шангај, но тоа не значи дека двоктратнио шампион очекува чудо овој
викенд. Не очекувам изненадувања во трката во споредба со тоа што го видовме во Малезија и Австралија. Вистината е дека поминаа три недели но тоа не беше доволно време да се направи пресврт-ќе имаме неколку подобрувања но ништо толку значајно.Исто така сигурнои другите тимови ќе имаат нови делови. Нема промена на пристапот кон трката и мораме искористиме сите шанси кои ќе ги добиеме овој викенд.Не сакам да кажувам дека ќе завршиме на таа и таа позиција,бидејки не вреди да се троши  време на такви прогнози  изјави Алонсо.

Thursday, April 12, 2012

Волкот одби нов договор


Фудбалерот на Арсенал, Тео Волкот одбил да потпише нов договор со клубот и можно е да ја промени средината, пренесуваат англиските медиуми.Англискиот репрезентативец чиј актуелен договор истекува во 2013 година не е задоволен од неделната плата од 60000 фунти и бара најмалку 100000 фунти и гаранции од менаџерот Арсен Венгер дека клубот во наредните сезони ќе се бори за трофеи. Волкот е  еден од најважните фудбалери во клубот а Арсенал се наоѓа во слична позиција како пред неколку месеци кога го загуби Самир Насри и Цеск Фабрегас поради тоа што не можеше да ги исполни нивните барања. Уште еднаш Венгер се најде во слична ситуација меѓутоа е оптимист и верува дека ќе го убеди Волкот да продолжи на Емирати. Тео игра се подобро.Тој јас усоврши својата техника,односот со играчите и ефикасноста. Јас сакам да остане во клубот уште долго изјави Венгер минатио месец. Како што соопштуваат англиските Манчестер Сити, Ливерпул и Јивентус пројавуваат интерес за него.
Волкот дојде во Арсенал од Саутемптон во 2006 година и од бргу обезбеди стандардно место вопрвиот тим.Оваа сезона на 29 од вкупно 32 премиерлигашки натпревари, а пропушти само еден меч поради повреда. Тој е втор стрелец во клубот зад Робин Ван Перси со 10 голови во сите конкуренции.


Wednesday, April 11, 2012

Еклстоун Тимовите ќе одлучат за Бахреин


Формула 1 шефот Берни Еклстоун признава дека не може да ги натера тимовите 
да се тркаат на Бахреин ГП, доколку тие решат така по новите нереди во кралството 
во Персискиот Залив. Сите формула 1 тимови засега беа зад ФИА и шефовите на 
патеката во Бахреин и остава на нив да ја направат одлуката за трката на 22 април 
меѓу тоа последните случувања покажаа нелагодност кај дел од шефовите.Еклстоун 
кој според шпекулациите веќе се има сретнато со организаторите на протестите 

Мареј ќе игра на Квинс до 2016


Енди Мареј се посвети на Квинс Клаб турнурот во следните пет години. Британскиот број 1 го освои турнирот двапати во 2009 и 2011 година, а исто така дебитираше  на АТП 
турнејата на престижниот турнир на трева во 2005 година. Откако го играв мојот прв 
АТП меч на турнирот пред седум години секогаш сум сакал да се вратам таму. Имам 
две титули, но не сум задоволен, вели Мареј .Тој најверојатно ќе биде прв носител во 
2012 по одлуката на Рафаел Надал Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер да се подготвуваат 
на турнирот во Хале.

Три меча суспензија за Ивановиќ


Одбранбениот фудбалер на Челзи, Бранислав Ивановиќ би можел да добие казна од три 
меча поради удирање на противничкиот играч Шоун Малоуни во стомакот за време на 
дуелот со Виган во саботата.Србинот го собори брзоногиот напаѓач во налетот кон голот 
а тој инцидент не го забелажа судујата Мајк Џонс, но затоа сега Дисциплинксата комисија 
при ФА по прегледувањето на снимката би можело да му одреди суспензија.
Челзи играше во понеделникот против Фулам, а евентуална казна ќе ја одработува на следните три натпревари против Тотенхем во полуфиналето од Фа купот,како и првенствени дуели со Арсенал и КПР. Тренерот Димаето ќе биде на сериозни маки за дуелот со Тотенхем претстојниот викенд бидејќи нема да смета и на Ешли Кол поради повреда.

Tuesday, April 10, 2012

Privacy Policy


Privacy Policy for http://supersport-news.blogspot.com/
If you require any more information or have any questions about our privacy policy, please feel free to contact us by email at pancestojkov@gmail.com.


At http: http://supersport-news.blogspot.com/ , the privacy of our visitors is of extreme importance to us. This privacy policy document outlines the types of personal information is received and collected by http://supersport-news.blogspot.com/ and how it is used.


Log Files
Like many other Web sites,  http://supersport-news.blogspot.com/ makes use of log files. The information inside the log files includes internet protocol ( IP ) addresses, type of browser, Internet Service Provider ( ISP ), date/time stamp, referring/exit pages, and number of clicks to analyze trends, administer the site, track user’s movement around the site, and gather demographic information. IP addresses, and other such information are not linked to any information that is personally identifiable.


Cookies and Web Beacons
http://supersport-news.blogspot.com/ does use cookies to store information about visitors preferences, record user-specific information on which pages the user access or visit, customize Web page content based on visitors browser type or other information that the visitor sends via their browser.


DoubleClick DART Cookie
.:: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on http://supersport-news.blogspot.com/
.:: Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to users based on their visit to http://supersport-news.blogspot.com/ and other sites on the Internet.
.:: Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy at the following URL - http://www.google.com/privacy_ads.html


Some of our advertising partners may use cookies and web beacons on our site. Our advertising partners include ....
Google Adsense
These third-party ad servers or ad networks use technology to the advertisements and links that appear on http://supersport-news.blogspot.com/ send directly to your browsers. They automatically receive your IP address when this occurs. Other technologies ( such as cookies, JavaScript, or Web Beacons ) may also be used by the third-party ad networks to measure the effectiveness of their advertisements and / or to personalize the advertising content that you see.


http://supersport-news.blogspot.com/ has no access to or control over these cookies that are used by third-party advertisers.


You should consult the respective privacy policies of these third-party ad servers for more detailed information on their practices as well as for instructions about how to opt-out of certain practices. http://supersport-news.blogspot.com/'s privacy policy does not apply to, and we cannot control the activities of, such other advertisers or web sites.


If you wish to disable cookies, you may do so through your individual browser options. More detailed information about cookie management with specific web browsers can be found at the browsers' respective websites.