Monday, May 7, 2012

Ова победа е посветена на семејството ЈувентусСвојата прва тренерска титула Антонио Конте ја освои на клупата на Јувентус и тоа
во голем стил. Екипата се уште нема доживеано пораз во оваа сезона, а до крајот
на сезоната преостанува уште едно коло, но и финалето од Купот на Италија.
Прославата на титулата во Торино веќе започна, а Антонио Конте беше пресреќен по
синоќешната победа над Каљари со којашто и официјално Јуве стигна до насловот
прваци на Италија.
"Првото чувство по освојувањето на Скудетото? Нешто прекрасно, неверојатно,
навистина неверојатно" -беа првите зборови на Конте.
"Оваа титула дојде благодарение на играчите, но и по заслуга на нашите одлични
навивачи коишто нас постојано не следеа. Јувентус се врати, ние сме шампиони на
Италија. Ова е победа на едно големо семејство кое се вика Јувентус" - изјави тренерот
на Старата дама.
Како што наведе Конте следна цел на екипата е освојување на Купот, но и да се заврши
сезоната без пораз.
"Сакаме да ја завршиме сезоната без пораз. Сметам дека тоа е остварливо. Така ќе им
се оддолжиме на нашите фантастични навивачи на големата поддршка што ни ја укажаа
во текот на целата сезона" -заклучи Конте.

Saturday, May 5, 2012

ФА Куп


Денеска се очекува вистински спектакл: финале од англискиот ФА Куп! Во
завршниот дуел од 131. сезона на најстарото фудбалско натпреварување во светот
ќе играат Ливерпул и Челси.
За клубот од Енфилд ова ќе биде 14. учество во финалето, со што ќе се издвои на
третото место на вечната листа, позади  Манчестер Јунајтед и Арсенал, со 18, односно
17 учества.
 Редси трофејот го освоија седум пати, а последен пат во 2006. година кога го совладаа
Вест Хем во неверојатен натпревар, после пенали. Во регуларниот дел беше 3-3, а
Ливерпул го спаси Стивен Џерард со неверојатен гол во последните моменти од
натпреварот.
  
Челси 11. пати играше финале. Сините имаат шест трофеи, а последниот го освоија
2010. година кога со голот на Дрогба го совладаа Манчестер Јунајтед.
Во богатата историја на Фа Купот, дури 42 клуба го освојуваа трофејот. Првиот
победник во далечната 1872. година во Лондон беше Вондерс, денес аматерски клуб.
Тие во финалето беа подобри од Ројал Инџинерс, на Кенингтон Овал стадионот пред
2000 гледачи.
Првото финале на легендарниот Вембли беше одиграно во 1923 пред неверојатни
126000 гледачи. Тогаш Болтон славеше против Вест Хем. Оттогаш само едно финале
беше одиграно на Олд Трафорд, 1970, и шест пати на Милениумскиот стадион во Кардиф. Само два пати победникот беше одлучен после пенали.

Thursday, May 3, 2012

Серхио држи го овој пехарГодините исполнети со суша во Реал Мадрид се минато. Титулата се враќа во
Мадрид. Кралевите го освоија пехарот рушејќи една од најдобрите генерации во
историјата на фудбалот.
Серхио Рамос минатата година го испушто пехарот освоен во кралскиот куп. Веројатно
затоа му падна пехарот бидејќи неговата радост не беше толку голема колку што е
освојувањето на 32. трофеј во домашното првенство за Реал Мадрид.
Автобус му го прегази пехарот, а следната сезона Мадриѓаните освоија многу поголем
трофеј, односно трофејот во Ла Лига со доста силна доминација.
Трофејот се врати во главниот град, каде што низ историјата и најчесто има пристигано.
Утре се подготвува "La Fiesta" пред Мадридскиот плоштад и фонтаната сибелес и
сигурно дека Серхио Рамос со двете раце ќе го држи пехарот, бидејќи тој пехар
навистина ќе биде посебен.
  Кога веќе зборуваме за "посебен" трофеј, Португалскиот стратег успеа да ја освои и
Шпанија, земјата на коридата. Жозе Мурињо влезе во историјата на фудбалот како
тренер кој што освоил четири шампионати во четири различни држави.
Oвој трофеј е навистина специјален само затоа што е прекината една супер серија на
една од најдобрите, најзрелите генерации во фудбалската историја, која што доживеа
крај на една ера. Tито Виланова е можеби нов човек за нови почетоци.
Трофејот е специјален бидејќи кралскиот клуб собори многу рекорди сезонава. После
три гола оваа вечер на гостински терен, Реал Мадрид сега има 115 голови оваа сезона,
стигајќи го рекордот од времето на Џон Тошак, кој што со Реал постигна 107 голови во
Ла Лига.
  Кристијано Роналдо и другарите постигнаа неверојатни 168 голови во сите
натпреварувачки конкуренции оваа сезона и оставајќи го во заборав рекордот стар од
далечната 1960 година, вкупно 158 голови.

Tuesday, May 1, 2012

Челзи го декгласирасе КПР Торес постигна хет-трик
Челси го декласира КПР совладувајќи го со 6-1 во 35. коло од Премиер Лигатата
одмаздувајќи му се за поразот во првиот дел од сезоната. Торес заслужено беше
прогласен за играч на натпреварот откако ја одигра најдобрата партија од неговото
доаѓање во Челси постигнувајќи хет-трик.      
  
Поубав почеток фудбалерите на Челси неможеа да замислат. Веќе по 1 минута игра
имаа водство. Даниел Стариџ погоди за предност на Челси од 1-0
Во 13 минута имаше нова промена на резултатот. Мата испраќа одличен центаршут, а
Џон Тери погодува за 2-0. При прославата на голот, Тери им се извини на своите
навивачи за црвениот картон кој го доби на натпреварот со Барселона поради кој
неможе да настапи на финалето против Баерн.
  
Челси продолжи со своите напади кои дадоа веднаш резултат. Во 19. Минута Калу
испрати одлична топка до Торес кој го помина голманот на гостите и ја погоди празната
мрежа.
До крајот на првото полувреме Челси го зголеми своето водство. Во 25 минута Торес го
постигна својот втор гол на овој натпревар носејќи му на Челси предност од 4-0. Доказ
за доминацијата на Челси беше и поседот на топката кој беше 70-30% во корист на
домаќините. Уште во овој дел од натпреварот победникот беше јасен.
  
На почетокот на вториот дел КПР тргна поагилно и имаше одлична шанса преку Маки но
Чех одлично интервенираше.
Во 64. минута Челси одново погоди за петарда на Стемфорд Бриџ. Ел Нињо откако
имаше катастрофални игри  до овој натпревар изгледа полека полека се враќа во
својата најдобра форма. На асистенција на Мата тој одлично реализираше постигнувајќи
хет-трик кој му е прв по неговото доаѓање во Чечси.
  
До крајот Кени мораше уште еднаш да ја извади топката од својата мрежа. Малуда само
неколку минути откако го замени Мата постигна гол за 6-0.
Во 4. минута КПР постигна почесен погодок преку Џибрил Сисе поставувајќи го
конечниот резултат (6-1).
Челси со оваа победа изби на петтата позиција пред Тотенхем кој од 17:00 ќе го одигра
својот натпревар против Блекбурн, заостанувајќи само 1 бод за четвртопласираниот
Њукасл кој вчера убедливо беше поразен од Виган. Во среда Челси можеби го игра
најважниот натпревар сезонава против Њукасл што ќе биде директна битка за
четвртата позиција.