Tuesday, May 1, 2012

Челзи го декгласирасе КПР Торес постигна хет-трик
Челси го декласира КПР совладувајќи го со 6-1 во 35. коло од Премиер Лигатата
одмаздувајќи му се за поразот во првиот дел од сезоната. Торес заслужено беше
прогласен за играч на натпреварот откако ја одигра најдобрата партија од неговото
доаѓање во Челси постигнувајќи хет-трик.      
  
Поубав почеток фудбалерите на Челси неможеа да замислат. Веќе по 1 минута игра
имаа водство. Даниел Стариџ погоди за предност на Челси од 1-0
Во 13 минута имаше нова промена на резултатот. Мата испраќа одличен центаршут, а
Џон Тери погодува за 2-0. При прославата на голот, Тери им се извини на своите
навивачи за црвениот картон кој го доби на натпреварот со Барселона поради кој
неможе да настапи на финалето против Баерн.
  
Челси продолжи со своите напади кои дадоа веднаш резултат. Во 19. Минута Калу
испрати одлична топка до Торес кој го помина голманот на гостите и ја погоди празната
мрежа.
До крајот на првото полувреме Челси го зголеми своето водство. Во 25 минута Торес го
постигна својот втор гол на овој натпревар носејќи му на Челси предност од 4-0. Доказ
за доминацијата на Челси беше и поседот на топката кој беше 70-30% во корист на
домаќините. Уште во овој дел од натпреварот победникот беше јасен.
  
На почетокот на вториот дел КПР тргна поагилно и имаше одлична шанса преку Маки но
Чех одлично интервенираше.
Во 64. минута Челси одново погоди за петарда на Стемфорд Бриџ. Ел Нињо откако
имаше катастрофални игри  до овој натпревар изгледа полека полека се враќа во
својата најдобра форма. На асистенција на Мата тој одлично реализираше постигнувајќи
хет-трик кој му е прв по неговото доаѓање во Чечси.
  
До крајот Кени мораше уште еднаш да ја извади топката од својата мрежа. Малуда само
неколку минути откако го замени Мата постигна гол за 6-0.
Во 4. минута КПР постигна почесен погодок преку Џибрил Сисе поставувајќи го
конечниот резултат (6-1).
Челси со оваа победа изби на петтата позиција пред Тотенхем кој од 17:00 ќе го одигра
својот натпревар против Блекбурн, заостанувајќи само 1 бод за четвртопласираниот
Њукасл кој вчера убедливо беше поразен од Виган. Во среда Челси можеби го игра
најважниот натпревар сезонава против Њукасл што ќе биде директна битка за
четвртата позиција.

1 comment: