Wednesday, April 11, 2012

Еклстоун Тимовите ќе одлучат за Бахреин


Формула 1 шефот Берни Еклстоун признава дека не може да ги натера тимовите 
да се тркаат на Бахреин ГП, доколку тие решат така по новите нереди во кралството 
во Персискиот Залив. Сите формула 1 тимови засега беа зад ФИА и шефовите на 
патеката во Бахреин и остава на нив да ја направат одлуката за трката на 22 април 
меѓу тоа последните случувања покажаа нелагодност кај дел од шефовите.Еклстоун 
кој според шпекулациите веќе се има сретнато со организаторите на протестите 

и предложил тии да имаат прес-конференција во текот на трката вели дека знае дека 
тимовите се во незгодна позиција.Ако не сакаат да одат тогаш јас неможам да ги натерам 
изјави Еклстоун во интервју за Тајмс.Според Еклстоун одлуката за откажување или одложување на трката мора да дојде до ФИА, а организаторите на трката или принцот на кралството.Судбината на следната трка на календарот го фрла во сенка Кинеското ГП овој викенд, а стравувањата се зголемија во понеделникот, кога од бомба беа повредениседум  полицајци во Манама откако активистот Абдул хади Ахаваџа беше уапсен  и има штрајк со глад веќе два месеци.Во понеделникот исто така се појави веста дека тимовите на своите вработени им дале две можни рути за враќање по трката во Кина преку Бахреин или директно дома.Ние ќе одиме на трката и тоа е тоа.Ако се слушаме лоши вести  од таму додава шефот на тимот.Потпаролот на тимот на Мекларен, чиј тим е во делумна сопственост на Мумталакат фондот во сопственост на кралството на Бахреин вели дека тие ќе ја почитуват одлуката на ФИА.Се работи за ФИА Формула 1 Шампионот и ФИА ќе ни даде вистински насоки велат од Мекларен.Во Бахреин има нереди од востанието минатио февруари а ситуацијата се влоши последните недели пред одржувањето на трката.Се очекува претседателот на ФИА Жан Тод да биде во Кина заедно со Берни Еклстоун и најавени се серија состаноци со шефовите на тимовите. Петок е најчестио ден за протести во Бахреин така што сабота е совршено време да се има итен состанок воШангај додава еден член на тим.Минатогодишната трка во Бахреин беше неколку пати одложувањето пред да биде конечно откажана.Шефот на патеката Зајед Алзајани минатио месец објави дека трката внесува директно 220 милиони на локалната економија. 

No comments:

Post a Comment